metafrasi banner

hands in steeple formation; steepled hands

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι ένας τρόπος που κρατάμε τα χέρια μας και δείχνει, κατά τους ειδικούς, διάφορα πράγματα (περισσότερα π.χ. εδώ, στην ενότητα hand gestures).

Έχουμε κάτι ανάλογο στα ελληνικά;:confused:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο κείμενό μου λέει: with his fingers open and pressed together in a steeple formation. Επομένως, σίγουρα όχι πλεγμένες παλάμες. Νομίζω ότι η ονομασία και η συσχέτιση με καμπαναριά πρέπει να προέρχεται από τη στάση που κρατάνε τα χέρια τους οι καθολικές παναγίες στα αγάλματα. Π.χ.:

 
Α, με μπέρδεψε η εικόνα (όπου τα δάχτυλα είναι, νομίζω, σαφώς πλεγμένα).

Στάση προσευχής; Ξέρω ότι έτσι δεν προσεύχονται οι Ορθόδοξοι, αλλά νομίζω αν σου πουν "με τα χέρια σαν σε προσευχή" εκεί θα πάει το μυαλό σου, έστω και μόνο από τόσες γκραβούρες και θρησκευτικές εικονίτσες.

(για δευτερόλεπτα κι εγώ)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Α, με μπέρδεψε η εικόνα (όπου τα δάχτυλα είναι, νομίζω, σαφώς πλεγμένα).

Στάση προσευχής; Ξέρω ότι έτσι δεν προσεύχονται οι Ορθόδοξοι, αλλά νομίζω αν σου πουν "με τα χέρια σαν σε προσευχή" εκεί θα πάει το μυαλό σου, έστω και μόνο από τόσες γκραβούρες και θρησκευτικές εικονίτσες.
Το πρόβλημα είναι, ακριβώς, ότι οι ορθόδοξοι συνήθως μπλέκουν τα δάχτυλα στην προσευχή.

Στο steeple formation ενώνουμε τις άκρες των δαχτύλων και φτιάχνουμε παγόδα.
Ίσως "με τις παλάμες και τα δάχτυλα ενωμένα σε σχήμα πυραμίδας" --ως πιο οικείο σχήμα; Αν και πιο πολύ κλουβί μου θυμίζει εμένα...
 
Με ακουμπισμένες τις παλάμες. Μπα, πάλι δεν βγαίνει. Παλάμη με παλάμη;
 
Αν πούμε κάτι για τις άκρες των δαχτύλων; Ή τα δάχτυλα του ενός χεριού ν' ακουμπούν αυτά του άλλου;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
χεχε, Ειρήνη :)

Η τρέχουσα μορφή στη μετάφρασή μου είναι: "τα χέρια με τα ακροδάχτυλα ενωμένα σε σχήμα πυραμίδας"...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αμέ... Σαν τους παρατεταγμένους αξιωματικούς με τα ξίφη όταν παντρεύεται συνάδελφός τους.
 
Σε άλλο φόρουμ, όπου είχα θέσει ακριβώς το ίδιο ερώτημα, είχαμε καταλήξει στο εξής: "ενώνω τις άκρες των δαχτύλων μου, σχηματίζω θόλο/αψίδα με τα δάχτυλά μου".
 

nickel

Administrator
Staff member
Και άμα θες να γίνει πολύ παραστατικός:
...να σχηματίζουν επίστεψη σαν τον βολβοειδή τρούλο του Ταζ Μαχάλ ή του Αγίου Βασιλείου στην Κόκκινη Πλατεία της Μόσχας
:eek:
 

daeman

Administrator
Staff member
Α, με μπέρδεψε η εικόνα (όπου τα δάχτυλα είναι, νομίζω, σαφώς πλεγμένα).

Στάση προσευχής; Ξέρω ότι έτσι δεν προσεύχονται οι Ορθόδοξοι, αλλά νομίζω αν σου πουν "με τα χέρια σαν σε προσευχή" εκεί θα πάει το μυαλό σου, έστω και μόνο από τόσες γκραβούρες και θρησκευτικές εικονίτσες.

(για δευτερόλεπτα κι εγώ)

Στο κείμενό μου λέει: with his fingers open and pressed together in a steeple formation. Επομένως, σίγουρα όχι πλεγμένες παλάμες. Νομίζω ότι η ονομασία και η συσχέτιση με καμπαναριά πρέπει να προέρχεται από τη στάση που κρατάνε τα χέρια τους οι καθολικές παναγίες στα αγάλματα.

Αν πούμε κάτι για τις άκρες των δαχτύλων; Ή τα δάχτυλα του ενός χεριού ν' ακουμπούν αυτά του άλλου;

Με τα ακροδάχτυλα ενωμένα (σε θέση προσευχής / ικεσίας);

Αναλόγως τι υποδηλώνει η θέση αυτή στο κείμενό σου, πάντα.
Ναι, ξέρω, στην Ελλάδα προσεύχονται συνήθως με τα δάχτυλα πλεγμένα, αλλά νομίζω πως και αυτή η θέση δεν είναι σπάνια, σίγουρα την ξέρουν πάρα πολλοί. Άλλωστε, ακροδάχτυλα ενωμένα και δάχτυλα πλεγμένα γίνεται;

Από το βιβλίο θρησκευτικών της Β' Γυμνασίου, με τη λεζάντα: «Χέρια προσευχής, Ντύρερ, 1500»



Εναλλακτικά:
1. νάμαστέ (να τα μας, να τηνε η Αϊσγουάρια Ράι, εδώ 'μαστε!):



2.
α. Παλάμες αντικριστά, μερικώς εφαπτόμενες, με την εξωτερική επιφάνεια της δεξιάς και της αριστερής να σχηματίζει γωνία 8,5 μοιρών με το κατακόρυφο επίπεδο, κατοπτρικά (cis-trans).
β. τα δάχτυλα σε γωνία 144,5 μοιρών σχετικά με τις παλάμες εκατέρωθεν του κατακορύφου επιπέδου.
γ. πρώτο μετατάρσιο δεξιάς στα 1,75843 εκ. από εκείνο της αριστερής,
απόσταση που του επιτρέπει να το βάλει γρήγορα στα πόδια χέρια, βλέποντας τον Δόχτορα να έρχεται φουριόζος να τραβήξει τ' αυτί του δαεμάνου. :woot:
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίο. Αυτό το ινδικό της Ράι, το κολλητό, είναι steepled hands; Και αν δεν είναι steepled hands, τι είναι;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Raised steeple, lowered steeple:



Μετ' εμποδίων φυσικών αυτή η θέση, steeplechase.

 

daeman

Administrator
Staff member
Ωραίο. Αυτό το ινδικό της Ράι, το κολλητό, είναι steepled hands; Και αν δεν είναι steepled hands, τι είναι;

Να βρω την ηλεδιεύθυνσή της ή το τηλέφωνό της να τη ρωτήσω, ε, ε, ε;
Πες «ναι», πες «ναι»! :cheek: :inno:
 

nickel

Administrator
Staff member
Namaste gesture. Joining of hands. Αυτά βλέπω να προτιμούν.

Να βρεις την ηλεδιεύθυνσή της να μου τη δώσεις να τη ρωτήσω άλλα πράγματα.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Εναλλακτικά: 1. νάμαστέ [...]
:)
Πες τα μου να της τα *επικοινωνήσω μεταφέρω. :whistle:
Εσύ νονός, εγώ κοινωνός· το είπα πρώτος, την καπάρωσα τη Ράι! A Catcher of the Rai.
:p
 
Top