Page 14 of 45 FirstFirst ... 4 10 11 12 13 14 15 16 17 18 24 ... LastLast
Results 131 to 140 of 450

Thread: I want to believe: Αγαπημένες σειρές

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Ωχ, συγγνώμη! έχω διορθωτήρι του Φάιρφοξ, αλλά ψάχνω για καλύτερο, γιατί αυτό που έχω έχει πολλές αγνωστες λεξεις (ή χρησιμοποιώ εγώ πολλές αγνωστες λεξεις). Κάθε πρόταση δεκτή.
    Ούτε τις λέξεις "άγνωστες λέξεις" δεν γνωρίζει; Άχρηστο μου φαίνεται.
    Αυτό δεν είναι διορθωτήρι, *διορθωτύρι είναι, τρύπιο σαν ελβετικό τυρί.
    Last edited by daeman; 27-05-2010 at 01:38 PM.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member SBE's Avatar
    Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο επισημαντήρι παρά διορθωτήρι, και επιπλέον έχει το ενοχλητικό ότι μου κοκκινίζει ό,τι γράφω στα αγγλικά, που είναι πολύ ενοχλητικό γιατί ελληνικά δεν γράφω και τόσο.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Μπορείς να κατεβάσεις και speller για τα αγγλικά. Μετά, θα αναγνωρίζει τις γλώσσες αυτόματα και δε θα σε ενοχλεί. Επίσης, με δεξί κλικ στην κάθε λέξη, αντικαθιστά αυτόματα τη λάθος με τη σωστή, όπως δηλαδή γίνεται σε όλους τους διορθωτές κειμένου.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Για δώστε κανένα λινκ...

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο επισημαντήρι παρά διορθωτήρι, και επιπλέον έχει το ενοχλητικό ότι μου κοκκινίζει ό,τι γράφω στα αγγλικά, που είναι πολύ ενοχλητικό γιατί ελληνικά δεν γράφω και τόσο.
    Εγώ, που κάνω συνεχείς αναγραμματισμούς (γράφω ακόμα με δύο δάχτυλα και λειτουργούν σαν παλιά χαλασμένη γραφομηχανή), έχω σωθεί με το δίγλωσσο.
    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3451/

Μετά την εγκατάσταση κάνεις δεξί κλικ μέσα σε πλαίσιο κειμένου του Firefox όπου ετοιμάζεσαι να γράψεις και βεβαιώνεσαι ότι είναι τσεκαρισμένη η επιλογή Check spelling και ότι στην επιλογή Languages είναι τσεκαρισμένο το English & Greek.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με μυθιστορήματα και ταινίες που παραβιάζουν τη γραμμικότητα του χρόνου. Πρέπει να είναι πολύ μάστορας ο συγγραφέας για να καταφέρει να ξεχάσω καθ' όλη τη διάρκεια του εγχειρήματος τη λογική αυτών των θεμάτων, να καταφέρει να «άρω τη δυσπιστία» μου προκειμένου να απολαύσω ένα θέαμα ή ένα παιχνίδι που μου ζητά να παίξω. Παιχνίδια με τον χρόνο που δεν περιλαμβάνουν πολλαπλά σύμπαντα και πολλαπλές εκδοχές της ιστορίας δεν μου λένε πολλά πράγματα, συνήθως με τσατίζουν.

Με πολλή επιφύλαξη λοιπόν ξεκίνησα να βλέπω το Flashforward. Με παγίδεψε και θα με κάνει να δω πού το πηγαίνει, αλλά αυτή τη φορά με τη σιγουριά ότι είναι μια σεζόν κι έξω. Δεν θα ξεκινούσα το Lost αν ήξερα ότι θα κρατούσε τόσες σεζόν και ότι έπαιζε παιχνίδια με το χρόνο που τελικά δεν θα τα καταλάβαινα ποτέ. Κάπου στο τέλος της 3ης σεζόν, νομίζω, άρχισα να το παρακολουθώ σαν αγγαρεία, με την ελπίδα ότι θα βελτιωθεί. Αυτό απλώς χειροτέρευε. Δεν ήταν λοιπόν το τέλος του απογοητευτικό. Η μισή από ολόκληρη τη σειρά ήταν απογοητευτική.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Porkcastle's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Κάπου στο τέλος της 3ης σεζόν, νομίζω, άρχισα να το παρακολουθώ σαν αγγαρεία, με την ελπίδα ότι θα βελτιωθεί. Αυτό απλώς χειροτέρευε. Δεν ήταν λοιπόν το τέλος του απογοητευτικό. Η μισή από ολόκληρη τη σειρά ήταν απογοητευτική.
    Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σ' εμένα. Εκεί που τα έμπλεξαν με τα μπρος/πίσω/παράλληλα έχασαν τη μπάλα κι εγώ το ενδιαφέρον μου. Προς το τέλος του 5ου κύκλου άρχισε πάλι να έχει ενδιαφέρον η σειρά αλλά κι αυτό επειδή έπρεπε ν' αρχίσουν να μαζεύουν το κουβάρι, κάτι που τελικά δεν έγινε.

Αντίθετα, μ' αρέσουν οι ιστορίες που παίζουν με τη γραμμικότητα του χρόνου αρκεί να είναι καλογραμμένες (όπως το Εκατό χρόνια μοναξιά, αλλά το Lost δεν ήταν ούτε μια τρίχα από τα ...μαλλιά του Μάρκες).
    Είμαι τώρα στο ενδέκατο επεισόδιο του FF, έκανε μια κοιλιά κάπου στο πέμπτο αλλά πήρε τα πάνω του από το όγδοο και μετά. Για να δούμε...
    What is the difference between erotic and kinky?
    Erotic: Using a feather
    Kinky: Using the whole chicken

Το FF Νίκελ μοιάζει να είναι μία σειρά μόνο στην αρχή, αλλά προς το τέλος αρχίζει να ξεχειλώνει για τη συνέχεια. Οπότε θα υπάρξει και δεύτερος κύκλος. Και δε λέω, δουλειά θέλουν οι άνθρωποι που το φτιάχνουν, αλλά σε λίγο θα φωνάζω ξαναφέρτε τις μίνι- σειρές! Έξι, δώδεκα, είκοσι επεισόδια και τέλος.

Quote Originally Posted by Katerina_A View Post
    Εμένα τα αγαπημένα μου έως τώρα είναι:
    Six Feet Under (στην τηλεόραση παιζόταν με τίτλο "Γραφείο Κηδειών Φίσερ". Πολυαγαπημένη σειρά
    Ε, είπα να αρχίσω να τη βλέπω κι εγώ. Λέει άλλωστε στην W:
    Six Feet Under has frequently been described by critics as one of the greatest television series of all time as well has having one of the greatest series finales of all time.

Το τραγουδάκι από το τελείωμα του πιλότου:

Νίκελ προχτές κοίταζα στο γιουτιουμπ κλιπάκια από το σήριαλ αυτό και είχα σκεφτεί να ποστάρω εδώ το τέλος, που δείχνει το μέλλον, 2025 και αργότερα.
    Η πρώτη σαιζόν είναι κατά τη γνώμη μου αριστούργημα σεναρίου. Το έβλεπα τελείως προσηλωμένη.
    Μετά τη δεύτερη χρονιά ήταν πολύ καλό, αλλά όχι σαν την πρώτη χρονιά.
    Και βέβαια αναρωτήθηκα πολλές φορές αν οι σεναριογράφοι ήταν ψυχαναλυτές που άφησαν το επάγγελμα.

Page 14 of 45 FirstFirst ... 4 10 11 12 13 14 15 16 17 18 24 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks