metafrasi banner

desert-dessert wordplay

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω το εξής λογοπαίγνιο σε παιδική ταινία με αναζήτηση θησαυρού στην έρημο:

Desert? I thought you said dessert!

Καμιά πρόταση για κάτι συμπαθητικό; Οι δικές μου ιδέες μέχρι στιγμής είναι λίγο μπλαααα.
 
Έχει να κάνει με έρημο και γλυκό η ταινία στη συγκεκριμένη σκηνή; Βλέπουμε δηλαδή τίποτα τέτοιο;

Γιατί μια ιδέα είναι να κρατήσεις την έρημο και να πετάξεις το γλυκό, μόνο όμως αν δεν κρατάει κάποιος κάνα γλυκό ή κάτι τέτοιο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η σκηνή έχει να κάνει με έρημο. Δηλαδή, φτάνουν στην έρημο, και κάποιος από την παρέα μόλις εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνει ότι μιλούσαν για desert και όχι για dessert. Είναι κινούμενα σχέδια, δεν υπάρχει ιδιαίτερη λογική.
 
Πώς σού φαίνεται το "α, έρημο είπες! Νόμιζα Σέριφο". Οκ, όχι πολύ πετυχημένο. Παρεμπιπτόντως, ποια έρημος είναι; Γιατί αν είναι π.χ. η Σαχάρα, μπορείς να δουλέψεις με την ζάχαρη, να διατηρήσεις και το αρχικό παιχνίδι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ξέρω καλά αστεία μόνο για τον Μέλανα Δρυμό και την Black Forest.

Το κρύο:
— Σαβάνα είπες; Σαβαγιάρ άκουσα.
 
Αν το γυρίσεις σε "άμμος" ή "αμμουδιά" με κάποιον τρόπο και το παραλληλίσεις με παραλία, βοηθάει;
Ας πούμε κάτι σαν "Έρημος είναι; Με τόση άμμο το πέρασα για παραλία!"

Όπως στο ανέκδοτο που γυρνάει ο τύπος και λέει "μωρέ μπράβο άμμο που έχει αυτή η παραλία!"

Εξαρτάται όμως από τους προηγούμενους διαλόγους κλπ.
 
Αν το γυρίσεις σε "άμμος" ή "αμμουδιά" με κάποιον τρόπο και το παραλληλίσεις με παραλία, βοηθάει;
Ας πούμε κάτι σαν "Έρημος είναι; Με τόση άμμο το πέρασα για παραλία!"

Όπως στο ανέκδοτο που γυρνάει ο τύπος και λέει "μωρέ μπράβο άμμο που έχει αυτή η παραλία!"

Εξαρτάται όμως από τους προηγούμενους διαλόγους κλπ.

Υποψιάζομαι ότι η σκηνή είναι κάτι σε στυλ Gilligan Cut. Σε αυτήν την περίπτωση, μάλλον δεν ταιριάζει.
 
Κάτι με έρημο και ώριμο;

Έρημο; Νόμιζα πως είπες ώριμο!

Δεν βγάζει πολύ νόημα, αλλά όπως είπες δεν υπάρχει λογική στα κινούμενα σχέδια και αν δεν συνδέεται με κάτι άλλο, μπορεί να περάσει νομίζω.
 
Top