metafrasi banner

no pain, no gain -- αλλά οπωσδήποτε με πόνο!

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχω δει να αποδίδεται η φράση no pain, no gain με διάφορους τρόπους: Από τα αγαθά κόποις κτώνται μέχρι με τη φράση (με δικό της νήμα) χωρίς μπογιά δεν βάφονται αβγά (ή, λιγότερο κόσμια: με πορδές).

Ξέρετε κάτι ανάλογο που να περιέχει πόνο; Επειδή μετά τη χρήση της στο κείμενό μου υπάρχουν λογοπαίγνια με πόνους και οδύνες. Ευχ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, έχεις δίκιο. Έπρεπε να είμαι σαφέστερος στο ότι τα επιδιωκόμενα κέρδη είναι σε ποιοτικά ανώτερη βαθμίδα :). Ας πούμε, να τερματίσεις παραπατώντας έναν μαραθώνιο, να κόψεις το χέρι σου για να σωθείς, να αυτοεγχειριστείς, τέτοια απλά και καθημερινά πράγματα που απαιτούν (και) μεγάλο σωματικό πόνο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος.
Έχοντας ακούσει το «no pain, no gain» σχεδόν αποκλειστικά σε περιβάλλον φυσικής άσκησης και αθλημάτων, δεν μπορώ να φανταστώ πιο άστοχη απόδοση. :) Εκτός κι αν το αλλάξουμε σε μπρος στον στόχο, τι 'ν' ο πόνος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι εγώ πάντως στύβω το κεφάλι μου να θυμηθώ τι μας έλεγε ο προπονητής μας (εκτός από Παλάβρα, τελείωνε και πάρε τα πόδια σου γιατί θα κολυμπάς μέχρι αύριο!, στολισμένο με διάφορα γαμοσταυρίδια -πάρντον μάι φρεντς- και σανίδες* στο δοξαπατρί), και το μόνο που θυμάμαι είναι να μας λέει [άψογη ελληνική προφορά]νό πέιν, νό γκέιν[/άψογη ελληνική προφορά]. :D

Σε μια παράφραση, ίσως: αν δεν πονέσεις, δεν έχεις αποτέλεσμα/χωρίς πόνο δε γίνεται τίποτα.

*ευτυχώς, κολυμβητικές.
 
Σχετικώς άσχετο, αλλά υπάρχει μια παρόμοια φράση, το "no pay no play", που αναφέρεται σε έναν νόμο των ΗΠΑ όπου αυτός που δεν έχει ασφάλεια αυτοκινήτου, δεν δικαιούται να λάβει αποζημίωση από ασφάλεια κάποιου άλλου, σε περίπτωση ατυχήματος.
 
Σχετικώς άσχετο, αλλά υπάρχει μια παρόμοια φράση, το "no pay no play", που αναφέρεται σε έναν νόμο των ΗΠΑ όπου αυτός που δεν έχει ασφάλεια αυτοκινήτου, δεν δικαιούται να λάβει αποζημίωση από ασφάλεια κάποιου άλλου, σε περίπτωση ατυχήματος.

Για την ακρίβεια, σε νόμους ορισμένων πολιτειών των ΗΠΑ [η έκφραση "νόμος των ΗΠΑ" είναι επιεικώς παραπλανητική ;) ].
 

nickel

Administrator
Staff member
Η αγγλική συνώνυμη έκφραση «No cross, no crown» με έκανε να σκεφτώ το χριστιανικό «Χωρίς σταύρωση ανάσταση δεν γίνεται» (κατά Βιτάλη: «Δεν υπάρχει ανάσταση χωρίς σταύρωση»).

Όλως εγκυκλοπαιδικά, το pain ήταν κάποτε στον πληθυντικό (No pains, no gains) και η αρχική σημασία είχε να κάνει πιο πολύ με κόπο (όπως το δικό μας «Τα αγαθά κόποις κτώνται») παρά με πόνο.

Εδώ (στο Dictionary of Proverbs) μπορούμε να δούμε και την ιστορική πορεία της παροιμίας πριν φτάσει (επί Τζέιν Φόντα) να αρχίσει τη στενή σύνδεση με την άσκηση.

Με τόσα αιματηρά που ανέφερε ο δόκτορ, σκέφτηκα «Αν δε ματώσεις, δε θα προκόψεις».
Μπορείτε να παίξετε (αν έχετε πολύυυ κέφι) με το στίχο του παλιού τραγουδιού: Ό,τι αρχίζει με πόνο τελειώνει ωραίο... :)
 
Εμάς μάς έλεγαν οι γονείς μας "παλουκώσου να διαβάσεις". Μεταφορικός πόνος μεν ώστε να φτάσουμε στο gain -την απόκτηση γνώσης- αλλά ιδιαίτερα hardcore.

Για την ακρίβεια, σε νόμους ορισμένων πολιτειών των ΗΠΑ [η έκφραση "νόμος των ΗΠΑ" είναι επιεικώς παραπλανητική ;) ].

Σωστά. Το έγραψα έτσι για συντομία. Νόμος κάποιων πολιτειών είναι.
 

SBE

¥
Έχοντας ακούσει το «no pain, no gain» σχεδόν αποκλειστικά σε περιβάλλον φυσικής άσκησης και αθλημάτων, δεν μπορώ να φανταστώ πιο άστοχη απόδοση. :) Εκτός κι αν το αλλάξουμε σε μπρος στον στόχο, τι 'ν' ο πόνος.

Κι οι αθλητές για τα μεταφορικά κάλλη της πρωτης θέσης παλεύουν.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι οι αθλητές για τα μεταφορικά κάλλη της πρωτης θέσης παλεύουν.

Σε αθλητικό περιβάλλον, ΜΕ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ μπρος στα κάλλη τι είν' ο πόνος (κανένα καντήλι, μπορεί).
 
Να το κάνουμε: Αν δεν πονέσεις, δεν θα μπορέσεις, να τελειώνουμε; :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν δεν πονέσεις, δεν θα μπορέσεις, να τελειώνουμε;
Τώρα το γιατί εγώ αμέσως το οπτικοποίησα να το εκφέρει το ανωτέρω ο Γκουσγκούνης χρήζει θεωρώ περαιτέρω ψυχανάλυσης... :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Από παρεμφερή συζήτηση σε άλλο φόρουμ θυμήθηκα το μαγαζάκι που είχε ο Μποστ στην Ομήρου, τις «Λαϊκές Εικόνες». Δούλευα εκείνα τα χρόνια στον ίδιο δρόμο, ένα τετράγωνο πιο κάτω, και περνούσα συχνά μπροστά από το μαγαζί του. Καμιά φορά ήταν κι ο ίδιος μέσα. Χάζευα πάντα τη βιτρίνα του, στο κέντρο της οποίας ήταν το περίφημο γκιογκιό με την επιγραφή «Τα κακά κόποις κτώνται». Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω φωτογραφία στο διαδίκτυο. Θα έπρεπε βέβαια να είχα αγοράσει τότε το αυθεντικό έργο τέχνης, αλλά ήμουν νέος κι άμυαλος.
 
Top