metafrasi banner

earworm

nickel

Administrator
Staff member
Έχουμε μονολεκτικό όρο για το τραγούδι, τη μελωδία, το ρυθμό που σου έχει κολλήσει και δεν λέει να ξεκολλήσει;

Από http://en.wikipedia.org/wiki/Earworm :

Earworm, a calque of the German Ohrwurm, is a term for a portion of a song or other musical material that becomes "stuck" in a person's "head" or repeats against one's will within one's mind. Use of the English translation was popularized by James Kellaris and Daniel Levitin. Kellaris' studies demonstrated that different people have varying susceptibilities to earworms, but that almost everybody has been afflicted with one at some time or another. A more scientific term for the phenomenon, involuntary musical imagery, was suggested by the neurologist Oliver Sacks in 2007.

There have been claims "that earworms may be songs or tunes that become stuck in the phonological loop, the part of the brain that rehearses verbal information in Baddeley's model of working memory. This usually happens when a person sings the song or hums the tune once and then repeats it in his or her mind." However, this information is not supported by any scientifically published information and was presented only a guess of an unknown author.

Synonyms for earworms include "Last Song Syndrome", "repetuneitis", or in extreme degree "melodymania". A "repetune" is a song or other musical piece stuck in one's mind. Wanted Words, a feature on CBC Radio One's This Morning hosted by Jane Farrow, also once asked listeners to invent a word for this phenomenon. Submitted entries included "aneurhythm" and "humbug".

Medications that are used to treat Obsessive-compulsive disorder or anxiety can alleviate the symptoms of earworms.
 

curry

New member
Λοιπόν, εγώ αυτό το λέω συνήθως έτσι: "Αμάν πια αυτό το τραγούδι, μου κολλάει συνέχεια σαν τσίχλα στον εγκέφαλο".
"Τσίχλες" βέβαια νομίζω ότι λέγονται τα εύπεπτα τραγούδια. Αλλά μ' αρέσει καλύτερα έτσι. Νομίζω ότι το λέει κι άλλος κόσμος.
 

La usurpadora

New member
Μια κλασική τσίχλα ήταν και η παρακάτω (στην πιο λάιτ εκδοχή της, βοήθειά μας).
:)

Να με συμπαθάτε, δεν έβαλα τη σωστή πλάκα πριν.
Αυτό εννοούσα.

αμαν 2
 
Last edited:
"Τσίχλες" βέβαια νομίζω ότι λέγονται τα εύπεπτα τραγούδια.
Βγαίνω λίγο εκτός θέματος για να θυμίσω τα "bubblegum songs" της δεκαετίας του '60. Ήταν αυτό που λέμε "πιασάρικα" χιτάκια εύκολης παραγωγής και γρήγορης κατανάλωσης και υπάρχουν δύο εκδοχές για την ονομασία τους:
- αφενός απευθύνονταν σε ένα κοινό που είχε τότε ως σήμα κατατεθέν τις τσιχλόφουσκες (προεφηβική ηλικία, κυρίως κορίτσια).
- αφετέρου η επιτυχία τους διαρκούσε πολύ λίγο, όσο κρατάει μια τσιχλόφουσκα.

Ξαναμπαίνω στο θέμα, και λέω ότι για το earworm δεν υπάρχει μονολεκτικός όρος, αλλά το κόλλημα είναι σε καλό δρόμο. Τραγούδι-κόλλημα δηλαδή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παιδιά, ελπίζω να καταλάβατε όλοι ότι έκανα πλάκα 2-3 ποστ πιο πάνω... Λεξ, τραγούδι κόλλημα για μένα έχει θετική χροιά, είναι ένα τραγούδι που κολλάς αλλά σ' αρέσει, όχι σαν το «θα γίνω δυναΜΙτηηης, να μπω μες στο κορΜΙ τηςςς» του σαχλοΧαλίκη που το είχα ακούσει 1 φορά και δεν έλεγε να φύγει από το μυαλό μου όλη μέρα:mad:
 
Λεξ, τραγούδι κόλλημα για μένα έχει θετική χροιά, είναι ένα τραγούδι που κολλάς αλλά σ' αρέσει, όχι σαν το «θα γίνω δυναΜΙτηηης, να μπω μες στο κορΜΙ τηςςς» του σαχλοΧαλίκη που το είχα ακούσει 1 φορά και δεν έλεγε να φύγει από το μυαλό μου όλη μέρα:mad:
Μα κι αυτό σου αρέσει, απλά η παιδεία σου δε σου επιτρέπει να το παραδεχτείς ούτε στον εαυτό σου. Αλλιώς δε θα σου κολλούσε. Μην ανησυχείς όμως, θα μείνει μεταξύ μας. Το έχω πάθει κι εγώ με το "Σωκράτη Εσύ Σουπερστάρ".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μην ανησυχείς όμως, θα μείνει μεταξύ μας..
Τι καλός!
Το έχω πάθει κι εγώ με το "Σωκράτη Εσύ Σουπερστάρ"
Στα νιάτα σου;;:p:p

Πάντως, αν ισχύει αυτό που λες και μου αρέσει κατά βάθος ο Χαλίκης, θα αυτοτιμωρηθώ ακούγοντας ντέρτι εφέμ για μία ολόκληρη μέρα!!
 
θα αυτοτιμωρηθώ ακούγοντας ντέρτι εφέμ για μία ολόκληρη μέρα!!
Βασικά δικαιολογία ψάχνεις, αλλά αν θες να το λέμε τιμωρία, θα το λέμε τιμωρία. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, μα τι Παυλάρας θα είμαι άμα δε χτυπήσω κι ένα δέρτι να μου βρίσκεται;;
 
Top