metafrasi banner

Υποτιτλισμός: πού και πώς

sele

New member
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον υποτιτλισμό κατ' αρχάς και σε γενικότερο πλαίσιο τη μετάφραση.
Προτού πάψω να χρησιμοποιώ (ελληνικούς) υπότιτλους, έπιανα συχνότατα τον εαυτό μου να κουνάει το κεφάλι του απογοητευμένος βλέποντας μια σειρά/ταινία ή διαβάζοντας ένα βιβλίο και διαπιστώνοντας ότι ο "μεταφραστής" έχει τσεκουρώσει (πχ μέσω στείρας κυριολεκτικής μετάφρασης) ένα αστείο/λογοπαίγνιο με αποτέλεσμα να μειώνεται δραματικά ο βαθμός απόλαυσης αυτού. Αντιστοίχως ενθουσιαζόμουν τις λίγες φορές που έπεφτα σε "μερακλή" μεταφραστή, ο οποίος όχι μόνο "έπιανε" το λογοπαίγνιο αλλά είχε την ικανότητα να το προσαρμόσει στα ελληνικά γλωσσικά δεδομένα με αποτέλεσμα να κρατήσει την ουσία του.

Για να μην πολυλογώ, πολλές φορές σκεφτόμουν ότι θα μου άρεσε να κάνω υποτιτλισμό ώστε να βοηθήσω προκειμένου όλοι να μπορούν να απολαύσουν στο μέγιστο την εμπειρία θέασης μιας ταινίας, σειράς κλπ.

Δεν είμαι επαγγελματίας μεταφραστής, διερμηνέας ή άλλο συναφές επάγγελμα, απλά είχα ανέκαθεν κλίση προς τις ξένες γλώσσες (κυρίως αγγλικά) και έχω ζήσει σε αγγλόφωνη χώρα του εξωτερικού.

Η ερώτηση είναι, μπορώ με κάποιο τρόπο να έρθω σε επαφή με κάποια ομάδα υποτιτλισμού προκειμένου να ασχοληθώ με το αντικείμενο; Επίσης, χωρίς σημειωτέον να ψάχνω βιοποριστικό μέσο, δίδεται αμοιβή για τέτοιες υπηρεσίες ή ειδικά σε ό,τι αφορά τον υποτιτλισμό η όλη διαδικασία έχει "ερασιτεχνικό" χαρακτήρα, ήτοι 100 geeks (με την καλή έννοια :p) που απλά γουστάρουν και το κάνουν για την ευχαρίστησή τους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι εδώ θα βρεις απαντήσεις που αναζητάς (για επαγγελματική απασχόληση). Η ερασιτεχνική είναι... ερασιτεχνική.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς όρισες και από μένα.

Με ερασιτεχνικό υποτιτλισμό ασχολούνται διάφορα άτομα που "συχνάζουν" στις ιστοσελίδες ερασιτεχνικών υποτίτλων. Εκεί ασχολούνται με το χόμπι τους και ανεβάζουν στο Διαδίκτυο τη δουλειά τους, που άλλοτε είναι σε καλό επίπεδο και άλλοτε σε τραγικό. Αλλά φυσικά ούτε αμείβονται ούτε μπορεί κάποιος να τους ψέξει επειδή "δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους".
 
Top